Azalie miniaturowe
Aleksandra Dobrzyńska - KK 1/1998


Do poszerzenia serii o trawach bylinowych zainspirowały mnie, napotkane w czasie letnich podróży, gatunki dotychczas niedostępne, a już pojawiające się w uprawie i sprzedaży. Na niektóre trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale już tworzą się mateczniki, a znając operatywność ogrodników możemy się spodziewać, że niebawem, za rok-dwa - będzie można je kupić. Do tych ostatnich należą przepiękne trzęślice (Molinia), a omówić chcę trzy: ostnicę włosowatą, spartinię i trzcinnika.

Ostnica włosowata - Stipa capillata

Wyrasta do 1 m wysokości, wytwarza duże, wiechowate kwiatostany a kłoski maja szorstkie, powyginane ości, których długość osiąga 25 cm. Lubi glebę suchą, wapienną i pięknie prezentuje się wśród kamieni na skalniaku, co uczestnicy wycieczki do Czech mieli możność podziwiać w Ogrodzie Botanicznym w Libercu. Występuje w całej Europie, południowej Rosji, Iranie oraz Azji Mniejszej. W Polsce w środowisku naturalnym można ją spotkać nad dolną Wisłą, środkową Odrą i na Wyżynie Małopolskiej. Dziwić się tylko można, że tak piękna trawa, rosnąca u nas, jest rzadkością w naszych ogrodach. Rozmnaża się generatywnie i wegetatywnie, ale ten pierwszy sposób jest skuteczniejszy.

Trzcinnik piaskowy - Calamagostris epigeios

Dostępne są dwie odmiany: 'Karl Foerster' i 'Overdamm'. Obie odznaczają się niewysokim wzrostem i mnóstwem sterczących z kępy źdźbeł z długimi sztywnymi wiechami. Najlepszy efekt wizualny uzyskuje się sadząc kilka lub kilkanaście kęp w rozstawie ok. 25 cm. jesienią źdźbła i wiechy przebarwiają się na kolor złoty.

Spartinia - Spartinia pectinata

Jest wysoką, wyrastająca do 2 m trawą, tworzącą imponujące kępy. Można ją sadzić wśród wysokich bylin, jako soliter lub pośród niskich okrywowych traw (np. Festuca scoparia). Ma oryginalne nierozpierzchłe wiechy, które mogą służyć jako materiał do suchych bukietów. Wiosna należy ją przycinać tuż przy ziemi. Odmiana 'Aureomarginata' ma żółto obrzeżone liście. Okazały okaz spartinii można oglądać w ogrodzie pokazowym Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Śmiłowicach.

Wiele osób posiada już lub nosi się z zamiarem utworzenia oczka wodnego na terenie swojego ogrodu. Im więc poświęcam kilka uwag o trawach lubiących wilgotne podłoże i doskonale prezentujących się nad wodą.

Turzyce - Carex

Do grupy tej należą: turzyca Tyrolska, Buchanana, wyniosła, nitkowata, zwisła, ciborowata, leśna, muskingumensis oraz Gray'a.

Odmiany turzyc mogą rosnąć również w środowisku suchym (japońska, szerokolistna i cienista) - a nawet w wysokich górach (piaskowa, tęga, niska, pagórkowata i tzw. "Ptasia łapka").

Sit - Juncus

Jest roślina bagienną, popularną w całej Polsce na terenach podmokłych. Występują odmiany: sit miękki, rozpierzchły, 'Spiralis' o skręconych liściach, a ostatnio dostępna jest w ogrodnictwach specjalistycznych odmiana poprzecznie biało paskowana. Sit może rosnąć w wodzie.

Wełnianka - Eriophorum L.

Zaliczana także do turzyc ozdobnych; rośnie na łąkach oraz niskich torfowiskach, tworzy niewielkie kępy ozdobione w czasie kwitnienia białymi puszystymi kwiatostanami, które nadają się do zasuszania. Rośliny te występują ostatnio coraz rzadziej, zatem nie należy ich wykopywać ze stanowisk naturalnych. Zalecam zebranie nasion i wysianie i w ten sposób uzyskanie nowych sadzonek.

Mozga trzcinowata - Phalaris arundinacea

Jest to bardzo łatwa w uprawie trawa, niestety bardzo ekspansywna i niedopilnowania zagraża rosnącym w pobliżu roślinom. W ogrodach występują najczęściej odmiany biało paskowane, a także piękna biało-fioletowo paskowana odmiana 'Tricolor'. Wyrasta do ok. 60 cm, a w czasie kłoszenia do 100 cm.

Kosmatka - Luzula

Lubi lekki półcień i wilgotne podłoże. Występujące w Polsce odmiany to kosmatka śnieżna, olbrzymia i owłosiona nemorosa. Pierwsze dwie są zimozielone. Rozmnażamy gatunki - przez siew i podział kęp, odmiany tylko wegetatywnie (przez podział). Na wiosna należy je, jak wszystkie inne trawy, przyciąć nad ziemią.