Wieloletnie trawy ozdobne - cz. II
Aleksandra Dobrzyńska - KK 2/1997


Zalecając sadzenie traw ozdobnych w naszych ogrodach pragnę zwrócić uwagę na szczególną wartość dekoracyjna tych roślin. W zależności od ukształtowania terenu i istniejących już nasadzeń możemy wprowadzić do małej architektury ogrodowej element lekkości i finezji; sprawić, że przy niewielkim wysiłku nasz ogród zmieni swoje oblicze.

Śmiałek darniowy - Deschampsia caespitosa

Występuje na całym obszarze półkuli północnej. Rośnie w lasach, na łąkach, w zbożu, w górach przy strumieniach. Tworzy niskie, zwarte i kuliste ciemnozielone kępy, z których od czerwca wyrasta masa źdźbeł zakończonych delikatnymi, luźnymi kwiatostanami. Jak dotąd dostępny jest tylko gatunek podstawowy, choć za granicą wyhodowano już odmiany o złoto-brązowych kwiatostanach, a także odmiany karłowe.

Owies wieczniezielony - Avena sempervirens, syn. Helictotrichon sempervirens

Występuje w środkowej Azji, zachodniej Syberii i południowo-zachodniej Rosji. Ma liście równowąskie, sztywne, szaro-zielone z odcieniem niebieskim, wys. do 40 cm, a w okresie kłoszenia 80 cm. Pokrój kęp kulisty, wymaga lekkiego przykrycia na zimę. Wczesną wiosną przycinamy ją na "szczotkę"; nie lubi częstego dzielenia i przesadzania, jest rośliną stanowisk słonecznych i próchnicznej gleby.

Manna mielec - Glyceria maxima syn. Glyceria aquatica

Jest rośliną błotną o szerokich równowąskich liściach, występuje w Polsce północnej i na środkowym niżu, także w Ameryce Pn. i Rosji. Wyrasta od 80-200 cm. Jej siedliskiem są brzegi zbiorników wodnych, łąki, mokradła, ale można je sadzić w umiarkowanej co do wilgotności glebie, w słońcu i półcieniu. Szczególnie atrakcyjna jest odmiana G. variegata o liściach biało paskowanych, niższa, dość ekspansywna. Przy dzieleniu kęp i przesadzaniu należy ja krótko przyciąć. Idealna do obsadzenia oczka wodnego; może rosnąć w płytkiej wodzie - do około 20 cm.

Kostrzewa - Festuca

Istnieje wiele odmian tej trawy o barwach od intensywnie zielonej (Festuca scoparia) do szarych i o przebarwieniach niebieskich (F. amethystina, F. cinerea). Wszystkie wymagają ziemi próchnicznej i na ogół nie przemarzają. Wysokość ich waha się od 20 cm do 60 cm (F. maieri), są niezbędne przy obsadzaniu ogródków skalnych.

F. alpina - wys. 15 cm - zielona, podłoże skaliste
F. amethystina - wys. 40 cm - c. ziel. z nieb., stanowisko suche
F. cinerea - wys. 40 cm - srebrno-nieb., podłoże próchn.-piasek
F. glacialis - wys. 20 cm - nieb-zielona, podłoże próchn.-skaliste
F. gaultieri - wys. 15 cm - ciemnozielona, podłoże skaliste
F. maieri - wys. 60 cm - szaro-zielona, podłoże próchniczne
F. scoparia - wys. 20 cm - intensywnie zielona, kamieniste, suche
F. tenuifolia - wys. 25 cm - ciemnozielona, kwaśne, cieniste
F. valesiaca - wys. 20 cm - stalowoniebieska, próchn.-skaliste, suche

Gatunek Festuca występuje w całe Europie, także w Japonii, Chnach, Maroku i na Syberii


Literatura:
Dr. Zbigniew Haber, Trawy Rabatowe, 1989r.